Buli után hazafelé egy sötét és szűk utcán, egy elhagyatott erdőben futva, eltévedve egy rossz környéken, baljós helyzetek, amelyekben az ember agyában megszólal egy vészhang. Elkezd kicsit hevesebben verni a szíve, jobban figyeli a furcsa zajokat, és csak reméli, hogy nem fog történni semmi igazán rossz. Ezekben az esetekben, vagy a még ennél is rosszabbakban próbál segíteni több olyan kütyü, amelyekben közös a beépített pánik gomb, amely nyomásra automatikusan segítséget hív.
Igaz, hogy egyébként is ott van a telefon, amelyen lehet segítséget kérni, de azért azt egy női táska aljáról előkotorni, feloldani, és a megfelelő kontaktot kikeresni nem mindig olyan könnyű. Arról nem is beszélve, hogy igazán stresszes helyzetekben sok ember egyszerűen lefagy, akár még kiabálni sem bír. Ezek a kis szerkezetek általában könnyen elérhető helyen vannak, például csuklón vagy ruhára, táskára csíptetve, csak egy gombnyomásra működnek, és azonnal értesítik azokat, akiket szeretnénk. Lássuk a legjobb példákat.
1. Safe Shorts
Ez egy a klasszikus értelemben vett hordható darab, ugyanis egy speciális sort az, amely segít megvédeni minket lehetséges támadások alkalmával. A darabot egy német hosszútávfutó nő fejlesztette ki. Van rajta egy rugalmas zsinór és egy hangos riasztó, amely akkor szólal meg ha a ruhadarabot hirtelen lerántják a viselőjéről.
Kapható: www.safeshorts.eu
Ár: 89 EUR (28804 Ft.)
2. Wearsafe Tag
A Wearsafe egy kulccsomóra helyezhető csipesz, amely úgy néz ki, mint egy garázskapunyító. Ha az ember finoman rákoppint, akkor diszkrét vibrálással kísérve elküld egy sms vagy WhatsApp üzenetet a családtagoknak, barátoknak. Bluetooth-on kommunikál a telefonnal, 70 méteres távolságban. A benne található elem kb. 6 hónapig jó. Vízálló.
Kapható: www.wearsafe.com
Ár: havi 5 dollártól, ingyenes csipesszel
3. InvisaWear
Az InvisaWearről aztán tényleg nehéz megmondani, hogy micsoda, mert egy csinos nyaklánc függőjének vagy egy karkötő charmjának néz ki. Az ezüstözött vagy aranyozott külső alatt azonban egy kis szerkezet rejlik, amelyet, ha duplán megnyomunk, segélykérő üzenetet és GPS helyzetet küld 5 előre megadott embernek, illetve a rendőrségnek. A karkötő mobillal párosítva működik és az elem egy évig bírja. Az ékszereket egy bostoni startup fejlesztette, amelynek tulajdonosa az egyetemi évei alatt aggódott biztonsága miatt a kollégiumban és környékén. Sajnos egyelőre csak az Egyesült Államokban működik, de tervezik a nemzetközi piacra való bevezetését is.
Kapható: www.invisawear.com
Ár: 99 USD (27.762 Ft.)
4. Safer
Ezt a nyakláncot egy indiai csapat fejlesztette. A motivációk között szerepelt, hogy Indiában különösen gyakoriak a nők elleni erőszakos tettek, főleg közterületeken. A jelző működése nagyon hasonló a fenti Invisawear-hez. Egy nyakláncba rejtve, dupla kattintásra lép műdösésbe, bluetoothal kapcsolódik a telefonhoz, ezen keresztül küld jelzést a családnak és az ismerősöknek. Van viszont benne egy 90dB-es riasztó is. USB porton keresztül tölthető, és nagyjából 7 napig tart ki újabb töltés nélkül, és elég jó árban kapható.
Kapható: www.amazon.com
Ár: 40$ (11240 Ft.)
5. Nimb gyűrű
A Nimb gyűrű is nagyjából ugyanazokat tudja, mint a fent említett kütyük, veszély esetén értesíti a barátokat, a rendőrséget, illetve a közelben lévő többi Nimb felhasználót is. Az ára kissé borsos, de cserébe mindenhol működik, ahol van térerő. Így Magyarországon is használható, azzal a kitétellel, hogy a rendőrséget még nem tudja értesíteni nálunk.
Kapható: www.nimb.com
Ár: 249$ (70.000Ft)